Na výstave vo Vatikáne aj exponáty Nitrianskeho biskupstva

Dňa 12. novembra 2013 sa vo Vatikánskych múzeách v Ríme uskutočnilo slávnostné otvorenie výstavy s názvom: Najstaršie doklady počiatkov kresťanstva na Slovensku - sv. Cyril a Metod, patróni Európy. Nad podujatím, ktoré organizuje Slovenské národné múzeum, Archeologický ústav Slovenskej akadémie vied a Veľvyslanectvo SR pri Svätej Stolici, prevzali záštitu predseda vlády SR Robert Fico a nitriansky biskup Mons. Viliam Judák.

V katalógu zapožičiavateľov exponátov na túto významnú prezentáciu slovenskej histórie sa nachádza i Nitrianske biskupstvo.

Ešte pred otvorením výstavy biskup Judák podčiarkol, že „je veľkou cťou pre Slovensko, že Vatikánske múzeá otvoria výstavu Počiatky kresťanstva na Slovensku, kde budú mnohé artefakty, ktoré pripomínajú ešte pred príchodom svätého Cyrila a Metoda známky kresťanstva na našom území“. Pripomenul, že Nitrianske biskupstvo zapožičalo na výstavu napríklad Evanjeliár z 11. storočia, najstaršiu knihu vo vtedajšom Uhorsku, ktorá podľa jeho slov „bude určitým spôsobom svedčiť o kontinuite tohto slávneho obdobia, ktoré sme si celý rok pripomínali“. Na otázku, či je možné, že výstavu uvidí osobne aj pápež František, biskup Viliam Judák odpovedal: „Neviem nakoľko Svätý Otec chodieva do Vatikánskych múzeí, nakoľko mu to čas dovoľuje, ale je možné, že bude o tom aspoň informovaný“.

Výstava Najstaršie doklady počiatkov kresťanstva na Slovensku - sv. Cyril a Metod, patróni Európy vo Vatikánskych múzeách potrvá do 26. januára 2014.

Miroslav Lyko, hovorca Nitrianskeho biskupstva

Tags: