Americký biskup Blase J. Cupich navštívil Nitru

Biskup americkej diecézy Spokane Mons. Blase J. Cupich, ktorý je zároveň predsedom Subkomisie Biskupskej konferencie USA pre pomoc Cirkvi v strednej a východnej Európe, počas svojej cesty po niektorých slovenských katolíckych diecézach prišiel 6. novembra 2013 aj do Nitry.

Navštívil novootvorené zariadenie pre kňazov na dôchodku – Promeritae Quieti pod Zoborom v Nitre, na ktoré finančne prispela aj Konferencia biskupov USA. Riaditeľ zariadenia Juraj Barát spresnil, že americkí biskupi uhradili náklady spojené s kúpou polohovateľných postelí.

Biskup Cupich počas svojej návštevy Nitry netajil spokojnosť nad využitím finančných prostriedkov: „Môžeme byť hrdí na to, že sme sa zúčastnili na tomto projekte, že sme niečím prispeli a pomohli“, povedal. Zároveň prezradil pohnútky, ktoré viedli a stále vedú amerických biskupov pomáhať krajinám strednej a východnej Európy. „Začali sme s takýmito projektmi približne pred dvadsiatimi rokmi, keď prišla sloboda do krajín bývalého sovietskeho bloku. A videli sme, že je tam potreba pomôcť. Ale tiež sme boli motivovaní aj tou skutočnosťou, že mnohí z našich predkov pochádzajú z týchto krajín. A pretože si uvedomujeme, že tá viera, ktorú dnes žijeme, je dedičstvom týchto ľudí, tak sme sa rozhodli, že chceme aktívne pomôcť tým krajinám akoby im trochu navrátiť to dobrodenie, ktoré sme my od nich dostali“, dodal Mons. Cupich.

Na Nitrianskom hrade si prezrel Katedrálu – Baziliku svätého Emeráma a celý priľahlý areál. Zahraničného hosťa prijal vo svojej rezidencii nitriansky biskup Mons. Viliam Judák, ktorý sa mu poďakoval za návštevu i za finančný príspevok na zariadenie nového domu dôchodcov pre kňazov. Oboznámil ho s históriou diecézy i s niektorými aktuálnymi záležitosťami.

Miroslav Lyko, hovorca Nitrianskeho biskupstva

Tags: