V katedrále v Nitre prebieha výstava fotografií z návštev Jána Pavla II. na Slovensku

Katedrála – Bazilika svätého Emeráma v Nitre je od nedele 20. októbra 2013 miestom výstavy fotografií z troch návštev blahoslaveného pápeža Jána Pavla II. na Slovensku. Výstavu s názvom Svätý Otec na Slovensku zastrešuje okrem Nitrianskeho biskupstva aj Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Vernisáž otvoril svojim príhovorom nitriansky biskup Mons. Viliam Judák. Spomenul slová Jána Pavla II., vyslovené v Nitre v roku 1995: „Táto výstava nám (...) chce pripomenúť, že tento veľký človek posvätil svojou prítomnosťou túto pôdu a že jeho odkaz, keď nás vyzýva ako národ a všetkých obyvateľov Slovenska ku kresťanským hodnotám, a vlastne robil to v celosvetovom meradle, je vždy živý“.

Bývalá veľvyslankyňa SR pri Svätej Stolici Dagmar Babčanová prítomným prezradila, že táto výstava bola prezentovaná pred desiatimi rokmi, po návšteve Jána Pavla II. v roku 2003, v Ríme na veľvyslanectve, potom aj v Aule Pavla VI. vo Vatikáne. „Potom pochodila niektoré krajiny ešte, pretože bola veľmi úspešná, vzhľadom na to, že bolo Slovensko úspešné vo vzťahu k Svätej Stolici. Pretože Ján Pavol II. navštívil Slovensko trikrát, čo nie každá krajina malo možnosť si zažiť“, povedala na vernisáži Dagmar Babčanová.

Auditóriu sa prihovoril aj primátor Nitry Jozef Dvonč, ktorý podčiarkol, že pre mesto pod Zoborom je česť, že ho navštívil prvý slovanský pápež a zároveň vyjadril pripravenosť Nitry na prípadnú návštevu Svätého Otca v budúcnosti.

Výstava fotografií sa koná z príležitosti 10. výročia tretej návštevy Jána Pavla II. na Slovensku a 35. výročia jeho inaugurácie na Petrov stolec. V katedrále na Nitrianskom hrade potrvá do 8. decembra 2013. Druhá časť výstavy fotografií je k dispozícií v OC Mlyny Nitra od 20. októbra do 7. novembra 2013.

Miroslav Lyko

Tags: