Biskup Judák sa stretol v Nitre s bulharským prezidentom

BUL prezident na NR hrade 1.jpg

Bulharský prezident Rosen Plevneliev pricestoval 6. novembra 2013, v rámci svojej oficiálnej návštevy na Slovensku, do Nitry. Po položení venca k súsošiu svätých Cyrila a Metoda sa na Nitrianskom hrade stretol s diecéznym biskupom Mons. Viliamom Judákom.

Po krátkom rozhovore v priestoroch Biskupského úradu a po prehliadke Katedrály – Baziliky svätého Emeráma bulharský prezident v súvislosti s dedičstvom svätých solúnskych bratov pripomenul, že je „našou úlohou chrániť tieto tradície, chrániť toto dielo, chrániť ho pre budúce generácie“. Rosen Plevneliev ďalej vyjadril radosť nad tým, že Slovensko i Bulharsko pripravilo i spoločné podujatia na pripomenutie misie svätých Cyrila a Metoda: „Som veľmi rád, že v tomto roku, keď slávime 1150. výročie od misie a príchodu bratov Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu, slávime obidva národy spoločné naše sviatky, sviatky duchovnosti a usporiadali sme rad podujatí, ktoré potvrdili naše želanie, aby sme spolupracovali aj naďalej“, dodal bulharský prezident.

Mons. Viliam Judák spomenul svoju nedávnu cestu do Bulharska aj s relikviou svätého Cyrila, ktorú si miestni obyvatelia uctili. „Bulhari sa hlásia k tejto cyrilo-metodskej tradícii, ako sme to videli aj dnes, a hlásia sa aj k hodnotám, ktoré svätí Cyril a Metod vytvorili v ich národe a pokladajú ich za aktuálne aj pre dnešné časy“, povedal nitriansky biskup.

Miroslav Lyko, hovorca Nitrianskeho biskupstva
foto: Stanislav Katrinec

PrílohaVeľkosť
BUL prezident na NR hrade 1.jpg54.86 KB