Biskup Judák s relikviou sv. Cyrila medzi Slovákmi v Rumunsku

r1.jpegr2.jpeg

Nitriansky biskup Mons. Viliam Judák bol spolu s riaditeľom Biskupského úradu v Nitre Mons. Štefanom Vallom od 7. októbra 2013 v Rumunsku na niekoľkodňovej púti s relikviou svätého Cyrila. Postupne navštívili miestne slovenské farnosti v diecéze Oradea.

Program púte sa začal v pondelok 7. októbra slávnostnou svätou omšou v Oradei (Veľkom Varadíne), v rodisku bývalého ostrihomského arcibiskupa kardinála Petra Pázmanyho (1570 – 1637). Na slávení svätej omše bol prítomný aj miestny biskup Mons. Ladislav Bocskei.

Biskup Mons. Viliam Judák spolu so svojim sprievodom navštívil v Rumunsku celkom osem farností, v ktorých žijú slovenskí veriaci už od roku 1790.

Mesto Oradea je spojené so Slovenskom aj v osobe svätého Ladislava (1040 – 1095), ktorý za svojho života obnovil Nitrianske biskupstvo a v tomto rumunskom meste sa postaral o založenie nového biskupstva. A hoci svätý Ladislav zomrel v Nitre, pochovaný je v Oradei.

Miroslav Šidlo

PrílohaVeľkosť